Van még egy téma, amiről szót kell, hogy ejtsek, mert sok ember esik áldozatul egy bizonyos "Marketing" nevű jelenségnek. A sokat ígérő maszlag mindenhol ott van, a témánkat adó erősítőknél is. Ráígérnek akár több KW-ot is, miközben a beltartalom kimerül 2db 2*10W-os IC-ben, Az internet korában olyan nem létezik, hogy valaki nem ért valamihez semmit sem. Kis időráfordítással mindennek utána lehet nézni pár perc alatt és így elsősorban pénzt lehet spórolni és bosszankodásokat lehet megelőzni. Legyen a vásárolni kívánt erősítő használt vagy új, érdemes legalább a nevét beírni valamelyik keresőbe és olvasgatni kicsit, véleményeket, árakat... Sok esetben ígérnek fűt meg fát, nagy számokkal próbálják megnyerőbbé tenni a portékát. Ha egy erősítőre rá van írva, hogy 1000W, de biztosíték csak egy 20A-es van benn, akkor egy kis fejszámolás alapján hamar kiderülhet a körülbelüli maximális teljesítmény (aminél a biztosíték még épp nem olvad ki). P(teljesítmény) = U (feszültség) * I (áramerősség), ami esetünkben, ha a gyári specifikációkban lévő feszültséggel számolunk, akkor 14,4V * 20A = 288W. Ennyi lenne a maximum teljesítmény... amit fel tud venni az erősítőnk. De leadni viszont, AB osztály esetén, melynek hatásfoka jó esetben 50% környékén van, 288W *0,50 = 144W. Szóval, ha nem is pontosan, de kicsit be lehet lőni a várható teljesítményt. Igen, ilyen egyszerűen.
Kis fizika... Szerintem mindenkinek ismerős :)
Ezenkívül lehet következtetni a csatlakozó terminálok méretéről és minőségéről is. Nyilván, minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb és robusztusabb tápkábel terminálja vagy villás saru fogadására alkalmas csavaros szorítókapcsa van. Súlya tekintélyesebb, ha nagyobb a teljesítmény, ami jelentősebb hűtőközegre utal.
Csak, hogy legyenek példák is, íme pár kép, két erősítőről. Egyiket évekig használtam. Szerintem ki fogjátok találni melyiket. :D
First Austria FA-4400 (4csatorna, 1600W). Kívülről még nem is annyira gáz. Szép színes, hirdeti, mit tud. Az már más dolog, hogy egy kisebb fuvallat leviszi az asztalról, annyira könnyű.
Magnat RX44 (4csatorna, 1000W). Semmi csiricsáré szín, nincs rászitálva, hogy mekkora a teljesítménye. Viszont 4,4kg. Robusztus ház, ha rád esik, fáj... :D
Itt látszanak a terminálok és az egy szem 15A-es biztosíték. Már ez utal rá, hogy a fedlapon feltüntetett teljesítményadat igencsak messze áll a valóságtól. Lehet P.M.P.O. Nem tudok róla mit írni. Egy normális sarut nem képes fogadni a csavaros szorító. És két oldalon látszik, hogy milyen masszív a hűtése. :)
Méretes terminálok, 25ös tápkábelt lazán fogadja. Hangszóróterminálok is hasonlóan jól méretezettek, és lényegesen igényesebbek. A 2db 40A-es biztosíték létjogosultsága kicsit túlzónak érezhető. Nekem is furcsa volt. Mérés alapján, csatornapáronként 30-32A áramfelvételt el tudtam érni vele, tartósan. (12V, 3Ohm műterhelés, 50Hz sinus jel). Csúcsban akár lehet több is, de semmi szűkség rá. 325W RMS teljesítményre van specifikálva. Természetesen 1KHz-en, 14,4Voltrol. Na, de ki használja így? Senki... Tehát kb. 250W RMS biztos lejön róla, csatornapáronként. Itt is van kis túlzás a specifikációknál. De a külső paraméterek alapján, nagyjából le lehet vonni a következtetéseket, hogy mégis mivel van dolgunk.
Hát igen, fele üres. Semmi tápegység, semmi vágás, kiemelés. Végfok gyanánt 2 db sztereó IC van benne, darabonként 2*13W maximális teljesítménnyel. Olyan szinten semmitmondó szerkezet, hogy amikor személyesen találkoztam egy ilyennel, röhögve belevágtam a hulladékfémbe. Még elbontani sem érdemes, nincs egy értékes alkatrésze sem. Jó, ez a leges-leges-legalja. Nyilván ilyennel ritkán találkozni, de amatőr hifis simán belefuthat.
Update: Mostanában került a köztudatba az AUNA brand... Lehetőleg mindenki tartózkodjon tőle, elég erős specifikációval árulják a jobbnál jobb termékeiket. Csak egy kiragadott példa, mely épp a témába is vág.
Beltartalom szintén nulla. Senki ne menjen még a közelébe sem!
Amp-Performance.de mérései alapján a teljesítménye:
1 × 18 Watt Kanal 1 an 4 Ohm
2 × 17 Watt Kanal 1 + 2 an 4 Ohm
4 × 16 Watt Kanal 1 bis 4 an 4 Ohm
6 × 16 Watt Kanal 1 bis 6 an 4 Ohm
Áramfelvétel 10,6A
Hatásfok 67,1%
Na, de térjünk vissza az előbbiekhez.
Itt már valamivel több minden van a dobozban. Tápegységek, végfokok, és bal oldalon az árnyékban az elő-fokozat. Korrekt felépítés, méretes trafók, átlagnál nagyobb és jobb minőségű TOSHIBA végfok tranzisztorok. Lehetne még ajnározni, de nem teszem. Ez egy középkategóriás végfok, ára 20-25000Ft közé tehető használtan. Újonnan sem volt 50000Ft felett. Hangminősége rendkívül tűrhető, nem színez, dinamikus, szerethető. Hidalva, teljesítményre nincs panasz, csak a damping-faktora lehetne kicsit magasabb, akkor talán jobban kontrollálná a mélyeket.
Szóval, levonhatjuk a következtetést, hogy külső alapján mi is állapítható meg egy erősítő tulajdonságairól. Ha a belső képeket nem nézzük, már akkor is kitűnik a külömbség a két kütyü között. Pláne, ha kezünkbe is vehetjük.
De nézzünk valamit, ami nem ennyire véglet.
Nemrég került a kezeim közé egy Magnat Edition Four, 4 csatornás darab, Gondoltam, nem lehet annyira gáz, a márka eddig látott darabjaihoz képest. De sajnos nem így van. Apróért vettem, apróból lehetett volna megjavítani is, de egyszerűen annyira érdektelennek találtam, hogy foglalkozzam vele, hogy bevágtam a bontásra váró cuccok közé.
Gyári specifikációi:
Max teljesítmény: 4x140W vagy 2x500W (4 OHm)
RMS teljesítmény: 4x55W vagy 2x150W (4 OHm)
Max teljesítmény: 4x250W (2 Ohm)
RMS teljesítmény: 4x75W (2 Ohm)
2 Ohm stabil
4 csatornás.
Ami ebből igaz, az az utolsó két sor... Az lehet, hogy ha csak ez egyik pár csatornát használjuk, akkor megközelíti a 2*55W-ot. De, ha mind a 4 csatornát, akkor már szerintem 3*35W-nál több nem jön le róla. Hogy miért? Mert irtózatosan gyenge tápegységgel szerelték. A 4db végfok teljesen jónak mondható. Az elő-fokozat is tűrhető, minden funkció a helyén. Felépítésre, kinézetre is teljesen vállalható.
Bal oldalon látható az egy darab cseppnyi trafó, ami az egyenirányítás után +-20V-ot állít elő
a végfokoknak. Ez négy csatornára marha gyenge, érthetetlen, hogy miért ilyen alul-méretezett.
Ha az ideális bekötést nézzük, ami egy mélynyomó és egy szett, akkor sem elég semmire. Ha a mélynyomót hajtó csatornapárt beterheljük, olyan szinten lerántja a belső tápfeszültséget, hogy a másik csatornáknak nem is marad annyi sem, hogy a névleges teljesítményt le tudja adni. Nem is tudom mire lenne jó. Talán egy első szettet aktívban hajtani. De oda meg valljuk be, ez kicsit vicces lenne :D. Talán 2 szettre, alul megvágva még azt mondom, elmegy.
Ez csak egy pár kiragadott példa volt, hogy mégis mikkel lehet találkozni a piacon. Össze lehet őket hasonlítani, aztán, ha nem hiszel a szemednek, akkor majd a fülednek fogsz. Érdemes mindenképp körüljárni a témát, mielőtt pénzt adsz egy elektronikáért.
Folytatása következik....