Előző cikkemben szereplő XM1000 típusú erősítő kistestvére is megérkezett a műhelybe. Ez egy két csatornás darab, és kissé combosabb. Felépítésre és anyaghasználatra teljesen egyezik a nagyobbik verzióval, csak jobban megviselte az idő és a sok eddigi műértő tulajdonos. Volt vele munka, de megérte, mert véleményem szerint hozza a szintet.
Rendkívül ütött-kopott, agyonvágott darab.
Koszos, karcos, rozsdás...
Nem volt gazdája... A bekötési segédlet tetszett... De mennie kellett.
És ez csak a külső. Működni sem működik. Tápra rakva, egyből világít a zöld led, mint ha elindulna. De még remote jelet sem kapott. És el sem indult. Valami itt is a táppal lesz. Nézzünk bele...
Szintén egy önrezgő táp. Csak jóval kisebb helyre zsugorítva.
Tápegységből kiszerelve a merőleges paneleket, feltűnt, hogy merő egy "takony" az egész nyák. Ezt letakarítva megleltem annak forrását... A primer szűrő elkók összes leve alul kifolyt. Ezzel kapacitásukat elvesztették és a panelon lévő takonnyal vezető közeget alkotva, kvázi rövidre zárt rengeteg pontot egymással. A panel takarítása és az összes elko cseréje után a táp indul, működik... Csak nem állt le. Az egyik segéd panelen lévő remote kapcsoló tranzisztor nem úszta meg a dolgot, cseréje után a rend helyre állt, átnéztem és visszaraktam rá a fémpáncélt.
2-2pár végfok tranzisztor, szintén hibrid IC-vel hajtva. Semmi felesleges szűrés, kiemelés, csak egy GAIN fokozat. Ami feltűnhet a képen, az a két nagy szürke kocka, SONY felirattal... Igen... Azok a szekunder puffer elkók. Példaértékűek, egyedileg gyártott 15000uF értékű japán kondik. Pár Wima szűrőkondi már bele is került. A többi alkatrész rendben volt.
Megkapja az erősítő a 4 csatornás testvérén elvégzett módosításokat. Pontosabban egyik tesó mellé kerül majd be, subwoofert hajtani, így a legjobb, ha minél egyformább lesz a karakterük. Tehát lehetőség szerint hoznia kell a szintet, ezért ugyan azokat az anyagokat használjuk fel, mint az előző cikkben. (OPA2134PA és Sommer kábel).
Megkapja az erősítő a 4 csatornás testvérén elvégzett módosításokat. Pontosabban egyik tesó mellé kerül majd be, subwoofert hajtani, így a legjobb, ha minél egyformább lesz a karakterük. Tehát lehetőség szerint hoznia kell a szintet, ezért ugyan azokat az anyagokat használjuk fel, mint az előző cikkben. (OPA2134PA és Sommer kábel).
Sajnos nem DIP8-as tokozású a műveleti erősítője, ezért egy adaptert kellett készítenem hozzá.
A célnak tökéletesen megfelel és hamar el is készült.
Helyére is került. El is fér és még nem is néz ki rosszul.
Ezután következett a kábelezés. Itt még kevesebb hely állt rendelkezésemre.
Középen a tápegység, szintén külön dobozolva, a zajok távol tartásának érdekében. Új kábel behúzva, törött bementi panel javítva, majd összeszerelve.
Egy gyöngyfújás után kapott 3 réteg új selyem fekete festéket. A kép csalóka, élőben sokkal jobb lett az eredmény.
Alaposan megtisztítva, Szerencsére eredeti feliratok megmaradtak.
Új terminál csavarok, Sajnos ennél többet nem tudtam tenni, a gyári műanyagok kaptak rendesen.
És persze az alsó lemez is újra lett festve és meg lett szabadítva a szakirodalomtól.
Ezután bekötöttem és nekiálltam tesztelni. Talán egy kicsivel részlettelenebb és pontatlanabb mint a 4 csatornás tesó, de ezt betudom a csatornánként két pár tranzisztornak. Ettől függetlenül ugyan az a virgonc, élettel teli hangkép fogadott... Csak kétszer akkora dinamikával. Teszt hangfalakat majd leugrasztotta a polcról. Olyan erővel rúgta a kis mély-közepeket a lábdob, hogy már sajnáltam őket.
Nekem nagyon tetszett az eredmény, és a gazdi is meg van vele elégedve. Valamint egy újabb agyonvágott darabot mentettünk meg az enyészettől.
Szia Enrdu! Érdekelne, hogy miképp tudnálak téged/benneteket elérni. Szükségem lenne a tudásotokra egy erősítő feljavításban. :)
VálaszTörlésHa érthető okokból nem szeretnéd közzétenni az elérhetőséged, örömmel venném, ha küldenél egy mailt az attila.kurtz@gmail.com email címre.
Köszi és üdv,
Attila